Šta videti u Jermeniji

Ako planirate putovanje i pitate se šta videti u Jermeniji spremite se za neverovatnu avanturu kroz prelepe pejzaže, bogatu istoriju i autentičnu kulturu. Iako ova zemlja nije velika, svaka njena regija pruža jedinstveno iskustvo koje će vas očarati. 

jermenija

Ova zemlja nudi raznolika iskustva, od istraživanja živopisnog Jerevana, preko drevnih manastira u planinskim predelima, pa do fascinantnih pogleda na planinu Ararat.
U prethodnom tekstu pisali smo o tome kako da dođete do Jermenije i šta posetiti u glavnom gradu Jerevanu, a u ovom vam otkrivamo ture koje toplo preporučujemo. Ovi izleti otkrivaju pravu suštinu Jermenije, njenu istoriju, kulturu i prirodne lepote.

Prvi dan

Prvi dan smo posetili Manastir Geghard, Garni hram i “Simfoniju stena” preko organizovane ture “Get your guide”. Na ovom linku vam ostavljamo da vidite cenu, a mi vam samo možemo reći da je tura za svaku preporuku.

Manstir Geghard

Manastir Geghard, smešten u klisuri reke Azat, jedan je od najlepših i najznačajnijih manastira u Jermeniji. Ovaj manastir iz 4. veka poznat je po tome što je delimično uklesan u stenu. Osnivač manastira je Sveti Grigorije Prosvetitelj, a naziv “Geghard” znači “koplje” i odnosi se na sveto koplje koje je, prema tradiciji, korišćeno tokom raspeća Hrista i koje se nekada čuvalo u ovom manastiru.

jermenija

Okružen prelepim pejzažima i bogatim istorijskim značajem, Geghard je pod zaštitom UNESCO-a kao deo svetske kulturne baštine. 

Garni hram

Garni hram je najstariji postojeći paganski hram jermenskih kraljeva. Izgrađen u 1. veku nove ere, hram je sagrađen u stilu klasičnih rimskih hramova sa stubovima u jonskom stilu.

jermenija

Smešten je na litici iznad reke Azat, pružajući spektakularan pogled na okolne planine i doline. 

“Simfonija stena” ili “Bazaltne orgulje”

“Simfonija stena” ili “Bazaltne orgulje” je neverovatan prirodni fenomen smešten u klisuri reke Azat, blizu Garni hrama. Ovaj neverovatni fenomen čini niz ogromnih bazaltnih stubova, visokih skoro 50 metara, nastalih pre oko 40 miliona godina kada se lava iz obližnjih vulkanskih brda slila i formirala ove stubove. Nešto slično smo imali prilike da vidimo na Islandu, ali ovo u Jermeniji izgleda još neverovatnije i moćnije!

jermenija

Drugi dan

Manastir Khor Virap

Manastir Khor Virap je jedan od najvažnijih duhovnih i kulturnih spomenika u Jermeniji, smešten u blizini grada Artashat kod granice sa Turskom. Manastir je poznat kao mesto gde je kralj Trdat III držao Svetog Grigorija Prosvetitelja u zatočeništvu 13 godina. Kada je kralj počeo da gubi razum, njegova sestra je sanjala anđela koji joj je rekao da samo zatvorenik iz Khor Virapa može da izleči kralja. Kralj je potom oslobodio Svetog Grigorija, koji je uspeo da ga izleči.

jermenija

Ovaj događaj je doveo do toga da je Trdat III prihvatio hrišćanstvo kao jedinu veru Jermena, a Jermenija je zvanično 301. godine postala prva hrišćanska zemlja na svetu.

Manastir Khor Virap ne samo da ima značajnu istorijsku vrednost, već i nudi spektakularne poglede na planinu Ararat.

Manastir Noravank

Manastir Noravank, što u prevodu znači “novi manastir” se nalazi na prelepom mestu u kanjonu reke Amagu koji je prepoznatljiv po svojim crvenim stenama. Noravank je imao važnu ulogu u kulturnom i duhovnom životu Jermenije. Ovo nam je možda i najlepši manastir u Jermeniji koji smo imali prilike da posetimo.

jermenija

Areni pećina 

Areni pećina, poznata i kao “Pećina ptica”, nalazi se u blizini sela Areni. Ova arheološka lokacija je postala svetski poznata 2010. godine kada je u njoj otkrivena najstarija vinarija na svetu, stara oko 6.100 godina. Pored toga, u pećini su pronađeni i ostaci obuće, keramike i različiti predmeti koji svedoče o razvijenoj kulturi i tehnologiji drevnih naroda.

jermenija

U pećini je 2008. godine otkriven i najstariji komad obuće na svetu, poznat kao “Areni cipela”. Ona je savršeno očuvana zahvaljujući specifičnim uslovima u pećini, stara je oko 5.500 godina, što znači da potiče iz perioda oko 3.500. godine pre nove ere. Cipela je napravljena od jednog komada kože, a bila je ispunjena travom, verovatno radi održavanja forme ili izolacije. U Istorijskom muzeju u Jerevanu možete videti kako ta cipela izgleda.

Vina i vinarije

Regija oko sela Areni, posebno dolina “Vajoc Dzor”, poznata je po dugoj tradiciji vinarstva, a ovaj kraj se često naziva srcem jermenskog vinogradarstva. U okolini pećine Areni, posetioci mogu pronaći brojne vinarije koje nude degustacije i ture kroz vinograde.

jermenija

Najpoznatija sorta grožđa u ovoj oblasti je Areni Noir, autohtona vrsta koja je poznata po bogatim i voćnim crvenim vinima.

Na ovom linku se nalazi tura na koju smo mi išli i na kojoj smo videli ove lokacije.

Treći dan

Ečmiadzin

Ečmiadzin (Vagharšapat) je sedište Jermenske apostolske crkve, a često se naziva i “Vatikan Jermenije”. Grad se nalazi u blizini glavnog grada Jerevana, a posebno je značajan zbog bogate verske i kulturne istorije. Ečmiadzin je dom nekih od najstarijih i najvažnijih crkava u hrišćanskom svetu.

Katedrala Ečmiadzin je izgrađena početkom 4. veka i smatra se najstarijom katedralom na svetu. Crkva je izgrađena na temeljima nekadašnjeg paganskog hrama, kako bi se označio prelazak sa paganizma na hrišćanstvo. Prema legendi, Sveti Grigorije Prosvetitelj je imao viziju Hrista koji je udario svojim zlatnim čekićem na mesto gde bi crkva trebalo da bude izgrađena. Ime “Ečmiadzin” znači “Mesto gde je jedini rođeni sišao”. 

ečmiadzin

U sklopu kompleksa, gde se nalazi katedrala, smešten je i muzej koji čuva neprocenjive relikvije. Među njima se posebno ističu vrh koplja kojim je, prema predanju, proboden Isus Hrist, kao i deo Nojeve barke

ečmiadzin

Katedrala je ključni simbol hrišćanstva u Jermeniji i deo je UNESCO-ve Svetske baštine.

– Crkva Svete Hripsime je posvećana prelepoj monahinji Hripsime. Ona je zajedno sa još 35 monahinja pobegla u Jermeniju iz Rima zbog rimskog cara Dioklecijana koji je želeo da je oženi, ali ga je ona stalno odbijala. Na kraju je ona zajedno sa ostalim monahinjama kamenovana jer je odbila da se uda za jermenskog cara Tridata III. Grob Hripsime se nalazi u crkvi.

jermenija

Crkva Svete Gajane je posvećena svetoj Gajani, koja je bila pratilja Svete Hripsime. Ova crkva se nalazi nedaleko od katedrale Ečmiadzin i poznata je po svojoj jednostavnoj i elegantnoj arhitekturi.

Zvartnoc katedrala

Zvartnoc katedrala se nalazi u blizini Ečmiadzina i predstavlja jedan od najznačajnijih arhitektonskih spomenika iz ranog srednjeg veka u Jermeniji. Katedrala je bila posvećena svetom Grigoriju Prosvetitelju i podignuta je na mestu gde su se sreli kralj Trdat III i Sveti Grigorije Prosvetitelj. 

ečmiadzin

Iako je danas u ruševinama, Zvartnoc je nekada bila monumentalna građevina, sa jedinstvenom centralnom kupolom, bogato ukrašenim stubovima i inovativnom arhitekturom za to vreme. Katedrala je simbolizovala spoj duhovne i arhitektonske veličine, a veruje se da je njena arhitektura kasnije poslužila kao inspiracija za mnoge crkve u Jermeniji.

Iako je uništena u 10. veku, verovatno usled zemljotresa, ostaci katedrale i danas fasciniraju posetioce, dok veličanstveni prizori planine Ararat u pozadini dodatno obogaćuju doživljaj. 

Na ovom linku se nalazi tura na koju smo mi išli i na kojoj smo videli ove lokacije.

Za tri dana obišli smo neke od najlepših lokacija u Jermeniji koje su nas potpuno oduševile i koje od srca preporučujemo. Ako imate priliku, ne propustite da posetite i predivno Jezero Sevan sa njegovim manastirima. Jermenija zaista osvaja na svakom koraku!

Ukoliko želite da budete u toku sa našim najnovijim tekstovima i avanturama ne zaboravite da se prijavite na naš “newsletter”.

Više priča i fotografija možete naći na našem instagram profilu. 🙂

🗺️ Ukoliko vas zanimaju neke ture u Jermeniji ili kupovina ulaznica bez čekanja u redu, bacite pogled na linkove koji se nalaze ispod. Srećno planiranje putovanja.

Powered by GetYourGuide

Putujući ranac se odjavljuje! 🙂

NEWSLETTER

Voleli bismo da vas obaveštavamo o našim najnovijim tekstovima!🎒